Staff Directory

Administration

Curtis Lansing

Vice Principal - Grade 10

Phone: 403-342-4800 (Ext. 263213)

Andrea Gringhuis

Vice Principal - Grade 11

Phone: 403-342-4800 (Ext. 263243)

Ryan Birch

Vice Principal - Grade 12

Phone: 403-342-4800 (Ext. 263208)

Ike Hanna

Principal

Phone: 403-342-4800 (Ext. 263399)

Administrative Assistants

Sheryl Campbell

Financial Secretary

Rochelle Hujber

Administrative Assistant

Renee Wilkins

Administrative Assistant: PowerSchool

Phone: 403-342-4800 (Ext. 263204)

Student Services

Melanie Roth

Counsellor - Grade 10

Miguel Deschenes

Counsellor - Grade 11

Jill Meraw

Counsellor - Grade 12

Rozalyn Vickery

Family School Enhancement Counselor

Jill Halter

Career Advisor

Teaching Staff

Bronte Aitchison

Teacher: Social 10-1, 10-2, 10-4, 20-4, Foods 10, K&E

Michael Allan

Teacher: Physics, Computer Science, and Math

Martin Amyotte

Teacher: Religion 15 and 25, Mechanics 10, and Science 14

Julie Baker

Teacher: ELA 30-1, ELA 30-2, Foods 10-3

Corey Borys

Teacher: Math 20-1, 30-1, 30-2, Learning Strategies 15/25/35

Tim Brehaut

Teacher: Concert Band, Jazz Band, Musical Theatre, Math 20-3/30-3

Jill Broker

Teacher: Cosmetology/Esthetics 10, 20, 30, 10-4, CALM , Learning Strategies

Angelo Dellisanti

Teacher: Online Chemistry 20/30, Physics 20/30, Biology 20, Science 10, 14, 20, 24, 30 and Roman Catholic 35

Madeleine Escobar

Teacher (French Immersion): Sciences 10, Mathématiques 10C, 20-1, 30-1

Dale Henderson

Teacher: Math 20-1, Math 31, Fit4Life

Jack Hubbell

Teacher: Math 15-5, Math 10C & Religion 15

Angela Hunter

Teacher: Science 10, Physics 20, Physics 30, and Astronomy

Courtney Jasper

Teacher: Math 10 Common, Science 14 and Fashion Studies

Marnie Jerry

Teacher: Science 10, Math 20-1, Chemistry 20, and Physics 20.

Larkin Joevenazzo

Teacher: Science 10, Workplace Readiness 10-4

Rebecca Lajeunesse (on leave)

Teacher: Blended English, English Science, Blended Life Skills, Blended Math, Blended Social Studies, ESL Expository English 15/25

Sara Lambert

Teacher: Études Sociales 10-1, 20-1, 20-2, 30-1 et 30-2; French Language Arts 30-1 et 30-2; Études Religieuses 15 et 25

Stephanie Layden

Teacher: English 10-1, 20-1, Psychology, Musical Theatre

Jeff Lerouge

Teacher: Foods 10, 20, and 30, and CTS Department Head

Vanessa Letourneau

Teacher: English 10-1, 10-2 and Religion 15

Connie Letwin

Teacher: English 20-2, ESL, Spanish 10/20/30

Erik Lodge

Teacher: Hockey Academy, Phys Ed (online)

AJ Mahoney

Teacher: Chemistry 20, Chemistry 30

Edmund Major

Teacher: Science 20,30, 20-4, 24, Outdoor Ed 10

Devon Mappin

Construction

Bob Marsh

Teacher: Social 10-1, Social 20-2, 30-2 Religious Studies 35

Michael McAdam

Teacher:

Meagan McQuay

Teacher: Études Sociales 10, 20 and 30, Religious Studies 15, Early Childhood Education, Social 10, and Special Projects.

Tracey Millar

Teacher: Dual Credit, Work Experience, RAP, Green Certificate

Janis Nett

Teacher: Blended Program Lead Teacher and English 10-2

Francois Piche

Teacher: French Language Arts 10 et 20, CALM, Carriere et Vie

Stuart Poulin

Teacher: Math 15-5/10C, Science 10-4 and 20-4, Medical Studies

Amber Powers

Teacher: Biology 20 and 30, Medical Studies, and Learning Strategies

Ian Rattan

Teacher: PE 10-3/10-5, 20-5, 30-5, Sports Performance - Football

Shari-Lynn Skinner

Teacher: Online Social 10-1/10-2, 20-1/20-2, and Social 30-1/ 30-2, Foods, Religion 25

Jennifer Smith

Teacher: English 10-4, 20-4, 30-4, English 10-2

Bradley Smith

Teacher: Mechanics 10/20/30 and Electronic Repair Technologist 10

Alison Snow

Teacher: Sr. Foundations Grades 10-12

Kirsten Sorensen

Teacher: Chemistry 20, 30, Elite Sport Performance, and Phys Ed 10

Dean Stevens

Teacher: Social 30-1, 30-2, 20-1, World Religions 35

Erica Tessari

Teacher: English 20-1 and 30-2

Brice Unland

Teacher: Social Studies 10-1, Robotics

Jose Vallecillos

Teacher: Math 10C, Math 20-2, Religion 15, Science 10-4

Janna Vandermeer

Teacher:Visual Communications 10, Photo 20/30, Design Studies 10/20/30, Creative Writing, Graphic Design 20/30, Film Studies

Chris Wandler

Teacher: Social 10-2, 20-1, 20-2 and Legal Studies

James Ward

Teacher: Biology 20/30 and Forensic Science 25

Terri Willcocks

Teacher: English 30-1, Drama 10/20/30, Art 10/20, Dance, Musical Theatre

Brett Wold

Teacher: Hockey Academy, Math 10-3, Sports Medicine, Fitness Fundamentals

Dana Woroniuk

Teacher: Phys Ed 10, 20, 30 and Foundations

Student Support Staff

Ivette Carranza-Fernandez

Cafeteria

Loree Gramlich

Counselling Office Administrator, Student Services

Shannon Nivens

Events Coordinator

Jeannette Manser

Youth Minstry

Elisabeth Pimental-Guzman

Cafeteria

Jessica Dinan

Librarian

Marilyn Richard

Counselling Office Administrator, Student Services

Tina Noyes

Cafeteria Manager

Emma Vanbruinessen

Student Support Center

Randi McDonald

PICC

Educational Assistants

Emily Annett

Educational Assistant

Jocelyn Beagle

Educational Assistant: Foundations

Rachel Buck

Educational Assistant

Amanda Hatto

Educational Assistant

Leah Hogarth

Educational Assistant

Trudy Irwin

Educational Assistant

Bev Koswin

Educational Assistant:

Isaiah Lawrence

Educational Assistant:

Wendy Lischewski

Educational Assistant: Math 20-3, English 10-4, English 30-4

Emily Mburugu

Educational Assistant/Cosmetology Technician

Marla Merkley

Educational Assistant

Stephen Molesky

Lab Technician (Science Department)

Elissa Organ

Educational Assistant

Chantelle Paisley

Educational Assistant

Kelsey Pruden

Educational Assistant:

Sherry Schultz

Cole Smith

Educational Assistant:

Maintenance

Guy St. Martin